امام خمینی (ره)

امام خمینی (ره)

امام خمینی (ره)

آیت الله سیدروح الله مصطفوی موسوی خمینی معروف به امام خمینی در سال 1281 در خمین به دنیا آمد. پدرش سیدمصطفی از روحانیون برجسته خمین بود که در اوضاع سیاسی متشنج سال‌های پایانی دوره قاجار، ملجا مردم و محل رجوع آنان بود.

امام، خواندن و نوشتن را در زادگاهش آموخت سپس به تحصیل دروس دینی پرداخت و  مقدمات را نزد برادرش آیت الله پسندیده فراگرفت. با تاسیس حوزه علمیه در اراک و سپس در قم بوسیله آیت الله العظمی عبدالکریم حائری یزدی به آن شهرها  رفت و پس از طی دروس خارج فقه و اصول به درجه اجتهاد نائل آمد و به تدریس در حوزه علمیه قم پرداخت.

وی مبارزات سیاسی خود را از دوران رضاشاه و در جریان کشف حجاب آغاز کرد. در دوران ملی شدن صنعت نفت به حمایت از آن پرداخت و پس از آن عمده اهتمام ایشان در اصلاح امور حوزه علمیه قم بود.

تصمیم جدی شاه به برگزاری رفراندوم انقلاب سفید در سال 1341 باعث شد تا امام آن را تحریم کند. شروع سال 1342 بواسطه همزمانی با شهادت امام جعفر صادق مجالس عزاداری در قم برپا بود و دوم فروردین رژیم به مراسمی که به همین مناسبت در مدرسه فیضیه برگزار شده بود حمله کرد و روحانیون را مورد ضرب و شتم قرار داد. چهل روز پس از واقعۀ مدرسه فیضیه، امام خمینی سخنرانی شدیداللحنی خطاب به محمدرضا شاه ایراد کرد که منجر به دستگیری وی در خرداد 1342 شد. در جریان تصویب قانون کاپیتولاسیون [مصونیت قضایی نظامیان آمریکایی در ایران] در آبان 1343، سخنرانی  تند دیگری علیه شاه ایراد نمود که موجب دستگیری ایشان و تبعید به ترکیه  و سپس نجف اشرف شد.

در سال 1356 فرزند ارشد او آقامصطفی به شهادت رسید و مردم سراسر کشور با برگزاری مجالس سوگواری آن را بهانه­ای برای حمله به رژیم پهلوی قرار دادند.  گسترش این اعتراضات رژیم پهلوی را بر آن داشت تا با هماهنگی رژیم بعث عراق تصمیم به اخراج امام از آن کشور بگیرد. بنابراین امام تصمیم گرفت به کویت برود که با ممانعت دولت آن کشور مواجه شد. سپس ایشان به فرانسه رفت و در نوفل لوشاتو مستقر بود. پس از ادامه اعتراضات مردم در ایران و خروج شاه از کشور در 26 دیماه سال 1357، امام در 12 بهمن ماه همان سال و در میان استقبال باشکوه و چندین میلیونی مردم به کشور بازگشت.

امام در 14 خرداد 1368 از دنیا رفت. پیکر ایشان با تشییع باشکوه مردم سراسر کشور در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

از آثار برجای مانده وی: 1-کشف الاسرار2-منهاج النهایه3- رسالهتوضیح المسائل4-حاشیه بر مفتاحالغیب.   

ایشان همچنین طبع شعر داشت و دیوان شعری از او به جای مانده است.

نام امام خمینی (ره)
کشور ایران

:

:

:

: